Fejsérülés: mennyire komoly?
Angela Rosas
Előbb vagy utóbb a gyermekek kisebb baleseteket szenvednek. Szerencsére ezek az apró esések még a megduzzadt „púpok” ellenére is sokkal inkább okoznak a szülőknek pánikot, mint a babáknak fájdalmat, azonban nem árt ha tudjuk, mit kell tennünk egy fejsérülés esetében.
Mire számítsunk?
Ne feledjük, hogy a sírás egy teljesen normális reakció akkor, ha kisbabánk beütötte valamijét. Ilyenkor hozzánk akar bújni és pihenésre vágyik. Mivel a gyermekét mindig egy anyuka ismeri a legjobban, ezért adott esetben neked kell eldöntened azt, hogy a baba viselkedése ad-e különösebb aggodalomra okot. Ez általában akkor következik be, ha óráról-órára rosszabbodó, alapvető változás következik be a magatartásában.
Hogyan cselekedjünk?
• Egy fejsérülést követően vannak bizonyos teendők és megfigyelnivalók, melyek segítségével felmérhető a baleset súlyossága. Mindenekelőtt hagyjuk a picit pihenni legalább 2 órán át, ezalatt azonban folyamatosan tartsuk őt szemmel! • A megfigyelési idő alatt csakis tiszta vízzel itassuk és ne adjunk neki fájdalomcsillapítót! Amennyiben erre mégis szükség van, azt kizárólag az orvos írja fel számára! • Ha vágás keletkezett a fejbőrön, tisztogassuk ki a sebet és helyezzünk rá nyomókötést 10 percre. Amennyiben a sérülés 2 cm-nél nagyobb, a vérzés nem áll el, vagy a seb szemöldök, a száj, vagy a fülcimpák területére is kiterjed, mindenképp mutassuk meg orvosnak! • A kisebb sebekre helyezzünk sebtapaszt, hogy a szélei hamarabb összeforrjanak. • Amennyiben a homlokon vagy a fej bármely részén duzzanat keletkezik, jegeljük kb. 20 percen keresztül. Ehhez használhatunk erre a célra gyártott jégzselét, de tiszta törlőkendőbe tekert fagyasztott zöldborsót is. • A balesetet követő éjszakán 2-3 óránként nézzünk rá a gyermekre! Az ébredését követően győződjünk meg arról, hogy nem szédül, nem zavart és hogy összefüggően beszél-e. Ellenőrizzük, hogy a pupillák tágulata egyforma.
Agyrázkódás és egyéb tünetek
Az agyrázkódás következtében többnyire egy igen rövid, mindössze pár másodpercig tartó eszméletvesztésre kerül sor. Ilyenkor a gyermek zavart és nem tudja megmondani, hogy ki ő és hol van. Általában nem emlékszik a balesetére sem. Az agyrázkódást szenvedett gyerekeket minden esetben orvoshoz kell vinnünk, ahol egy időre megfigyelés alatt tartják. A fejsérüléseknél az alábbi tünetek adhatnak még aggodalomra okot:
• több mint háromszori hányás közvetlenül a baleset után, vagy egyszeri hányás a baleset után 4-5 órával; • folyadék vagy vérszivárgás az orrból, vagy fülből; • folyamatos és erős fájdalom a fülben közvetlenül a sérülést követően; • kínzó fejfájás, amely több, mint egy órán át tart; • szédüléses és homályos, vagy kettőslátásra utaló panaszok; • azonnali, vagy hamar elalvás, illetve ébredés utáni zavart és összefüggéstelen beszéd; • izzadás és sápadtság; • rendszertelen, fura légzés.
Amennyiben a fenti tünetek bármelyikével találkozunk, azonnal vigyük gyermekünket a gyermekorvoshoz, vagy kórházba!
Amivel számolhatunk
A beütött terület az elkövetkező napokban színt vált. Amennyiben gyermekünk az arcán, vagy a homlokán sérült, számítsunk a monokilszerű, sárgás-zöldes duzzanatra.
Ezek a foltok csúnyábbak, mint amilyen súlyosak valójában. Sosem felejtem el, amikor a bátyám anno hazatért edzésről és vérzett a feje. Anyukám úgy megijedt hogy elájult, beverte a fejét és kórházba került, miközben a bátyámnak kutya baja sem volt!
Itt még többet olvashatsz erről Kisbaba
Csatlakozz a Klubhoz, hogy megkaphasd: